gallery - en to de translation catalogue (90 entries)

en: Gallery
de: Galerie

en: See images &raquo;
de: Fotos anzeigen &raquo;

en: The following files "gallery-template.php" and "gallery-single-template.php" were not found in the directory of your theme. Please copy them from the directory `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` to the directory of your theme for the correct work of the Gallery plugin
de: Fehler Gallery PluginDie Dateien "gallery-template.php" und "gallery-single-template.php" wurden nicht in deinem Theme gefunden. Bitte kopiere sie aus dem Verzeichnis `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` direkt in das Verzeichnis deines Themes, damit das Plugin richtig funktionieren kann.

en: Galleries
de: Galerien

en: Add a Gallery
de: Galerie hinzufügen

en: Add New Gallery
de: Galerie hinzufügen

en: Edit Gallery
de: Galerie bearbeiten

en: New Gallery
de: Neue Galerie

en: View Gallery
de: Galerie anzeigen

en: Find a Gallery
de: Galerie bearbeiten

en: No Gallery found
de: Keine Galerien gefunden

en: Upload File
de: Datei hochladen

en: Gallery Shortcode
de: Galerie Einstellungen

en: The gallery temp directory (gallery-plugin/upload/files) is not available for record on your webserver. Please use the standard WP functionality to upload images (media library)
de: Fehler Gallery PluginDas Verzeichnis (gallery-plugin/upload/files) ist schreibgeschützt. Bitte nutze die Wordpress-Mediathek um Bidler hochzuladen.

en: Choose an image for upload:
de: Bild zum hochladen auswählen:

en: Please enable JavaScript to use the file uploader.
de: Please enable JavaScript um den File-Uploader zu benutzen.

en: Allow the download link for all images in this gallery
de: Aktiviere den Download-Link für alle Bilder in dieser Galerie

en: Please use the drag and drop function to change an order of the images displaying and do not forget to save the post.
de: Nutze Drag & Drop um die Reihenfolge der Bilder zu ändern (Speichern nicht vergessen)

en: Please make a choice
de: Bitte auswählen

en: Sort images by
de: Sortieren nach

en: sort images
de: Reihenfolge Bilder

en: on the plugin settings page (
de: auf der Plugin-Optionen-Seite (

en: Title
de: Titel

en: (by click on image opens a link in a new window)
de: (durch klicken auf das Bild wird einen neues Fenster geöffnet)

en: This setting is available in Pro version
de: Diese Einstellung ist in der Pro-Version verfügbar

en: Current window
de: im aktuellen Fenster

en: New window
de: in einem neuen Fenster

en: Delete
de: Löschen

en: You can add a Single Gallery to the page or post by inserting this shortcode into the content
de: Shortcode zum einfügen der Galerie auf einer Seite oder in einen Beitrag

en: If you want to display a short description containing a screenshot and the link to the Single Gallery Page
de: Shortcode zum Anzeigen einer Kurzbeschreibung, Link und Bild

en: Photo
de: Foto

en: Publishing
de: Veröffentlichen

en: Date
de: Datum

en: Settings are saved
de: Einstellungen gespeichert.

en: Gallery Settings
de: Galerie Einstellungen

en: Settings
de: Einstellungen

en: If you would like to add a Single Gallery to your page or post, just copy and paste this shortcode into your post or page:
de: Zum Einfügen einer Galerie füge diesen Shortcode in eine Seite oder einen Beitrag ein:

en: Image size for the album cover
de: Bildgröße für Beitragsbild

en: Image size
de: Name der Bilder

en: Width (in px)
de: Breite (in px)

en: Height (in px)
de: Höhe (in px)

en: Gallery image size
de: Bildgröße für Galerie

en: WordPress will create a new thumbnail with the specified dimensions when you upload a new photo.
de: Wordpress wird ein neues Thumbnail mit den Einstellungen erstellen, wenn du ein neues Bild hochlädst.

en: Gallery image size in the lightbox
de: Galeriegröße in der Lightbox

en: Max width (in px)
de: max. Breite (in px)

en: Max height (in px)
de: max. Höhe (in px)

en: Display a full size image in the lightbox
de: Zeige das Bild in Originalgröße in derLightbox

en: Crop position
de: Crop Position

en: left
de: links

en: center
de: zentriert

en: right
de: rechts

en: Vertical
de: vertikal

en: top
de: oben

en: bottom
de: unten

en: Lightbox background
de: Lightbox Hintergrund

en: Default
de: Standard

en: Background transparency (from 0 to 1)
de: Hintergrund Transparenz (0 – 1)

en: Select a background color
de: Wähle eine Hintergrundfarbe

en: Background color
de: Hintergrundfarbe

en: Images with border
de: Bilder mit Rand

en: Border width in px, just numbers
de: Breite Bildrand in Pixel

en: Select a border color
de: Rahmenfarbe

en: Number of images in the row
de: Anzahl Bilder in einer Reihe

en: Start slideshow
de: Starte Slideshow

en: Slideshow interval
de: Slideshow Geschwindigkeit

en: Attachment ID
de: Anhang ID

en: Image Name
de: Bildname

en: Sorting order (the input field for sorting order in the Insert / Upload Media Gallery dialog)
de: Reihenfolge (the input field for sorting order in the Insert / Upload Media Gallery dialog)

en: Random
de: Zufall

en: Sort images
de: Reihenfolge

en: ASC (ascending order from lowest to highest values - 1, 2, 3; a, b, c)
de: ASC (aufsteigend)

en: DESC (descending order from highest to lowest values - 3, 2, 1; c, b, a)
de: DESC (absteigend)

en: Display text above the image
de: Zeige Text über dem Bild

en: Turn off the checkbox, if you want to display text just in a lightbox
de: Text nur in Lightbox anzeigen

en: Display the Back link
de: Aktiviere Zurück-Link

en: Display the Back link in the shortcode
de: Aktiviere Zurück-Link im Shortcode

en: The Back link text
de: Zurück-Link Text

en: The Back link URL
de: Zurück-Link URL

en: Gallery page (Page with Gallery Template)
de: Galerie-Seite (Seite mit Gallerie-Template)

en: (Full URL to custom page)
de: (URL zu eigener Seite)

en: The Read More link text
de: Weiterlesen link Text

en: Display Like buttons in the lightbox
de: Aktivier Like-Button in der Lightbox

en: FaceBook
de: Facebook

en: Google +1
de: Goolge+

en: Slug for gallery item
de: Galerie Slug

en: for any structure of permalinks except the default structure
de: Permalinkstruktur (Default ausgenommen)

en: Save Changes
de: Einstellungen speichern

en: Download high resolution image
de: Lade Bild in Originalgröße

en: Sorry, nothing found.
de: Leider nichts gefunden.

en: Image
de: Bild
