gallery - en to fr_FR translation catalogue (147 entries)

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: See images &raquo;
fr_FR: Voir les images &raquo;

en: requires
fr_FR: requis

en: or higher, that is why it has been deactivated! Please upgrade WordPress and try again.
fr_FR: ou supérieure, c'est pourquoi il a été désactive! Merci de faire la mise à jour de WordPress et de ré-essayer!

en: Back to the WordPress
fr_FR: Retour à WordPress

en: Plugins page
fr_FR: Page des extensions

en: The following files "gallery-template.php" and "gallery-single-template.php" were not found in the directory of your theme. Please copy them from the directory `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` to the directory of your theme for the correct work of the Gallery plugin
fr_FR: Les fichiers suivants "gallery-template.php" et "gallery-single-template.php" n'ont pas été trouvés dans le répertoire de votre thème. Merci de les copier depuis le répertoire `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` dans le répertoire de votre thème pour le bon fonctionnement de l'extension Gallery

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Add a Gallery
fr_FR: Ajouter une galerie

en: Add New Gallery
fr_FR: Ajouter une nouvelle galerie

en: Edit Gallery
fr_FR: Modifier la galerie

en: New Gallery
fr_FR: Nouvelle galerie

en: View Gallery
fr_FR: Voir la galerie

en: Find a Gallery
fr_FR: Trouver une galerie

en: No Gallery found
fr_FR: Pas de galeries trouvées

en: Upload File
fr_FR: Envoi de fichier

en: The gallery temp directory (gallery-plugin/upload/files) is not available for record on your webserver. Please use the standard WP functionality to upload images (media library)
fr_FR: Le répertoire temporaire de la gallery (gallery-plugin/upload/files) n'est pas autorisé en écriture par votre serveur Web. Merci d'utliser les fonctions standards de WP pour charger les images (Média)

en: Choose an image for upload:
fr_FR: Choisir l'image à envoyer :

en: Please enable JavaScript to use the file uploader.
fr_FR: Merci d'activer JavaScript pour utiliser l'envoi de fichiers.

en: Allow the download link for all images in this gallery
fr_FR: Autoriser les liens de téléchargement  des images dans cette galerie

en: Please use the drag and drop function to change an order of the images displaying and do not forget to save the post.
fr_FR: Merci d'utiliser les fonctions de glisser/déposer pour modifier l'ordre d'affichage des images. Ne pas oublier d'enregistrer l'article.

en: Please make a choice
fr_FR: Merci de faire un choix

en: Sort images by
fr_FR: Trier les images par

en: sort images
fr_FR: trier les images

en: on the plugin settings page (
fr_FR: dans les paramètres de l'extension (

en: Title
fr_FR: Titre

en: Alt tag
fr_FR: Tag Alt

en: (by click on image opens a link in a new window)
fr_FR: (cliquer sur l'image ouvre le lien dans une nouvelle fenêtre)

en: This setting is available in Pro version
fr_FR: Ce paramètre est disponible dans la version Pro

en: Open the URL
fr_FR: Ouvrir le lien

en: Current window
fr_FR: Fenêtre courrante

en: New window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Lightbox button URL
fr_FR: URL du bouton pour Lightbox

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: You can add a Single Gallery to the page or post by inserting this shortcode into the content
fr_FR: Vous pouvez ajouter la galerie dans la page ou l'article en insérant le code court dans le contenu

en: If you want to display a short description containing a screenshot and the link to the Single Gallery Page
fr_FR: Si vous voulez avoir un bref aperçu de la galerie avec un lien vers une page unique de la galerie

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Publishing
fr_FR: Public

en: Settings are saved
fr_FR: Paramètres sauvegardés.

en: Wrong license key
fr_FR: Clé de licence incorrecte

en: Something went wrong. Try again later. If the error will appear again, please, contact us <a href=http://support.bestwebsoft.com>BestWebSoft</a>. We are sorry for inconvenience.
fr_FR: Il est survenu une erreur. Essayer de nouveau. Si l'erreur se produit de nouveau, merci de contacter <a href=http://support.bestwebsoft.com>BestWebSoft</a>. Nous sommes désolés pour le désagrément.

en: This license key is bind to another site
fr_FR: La clé de licence correspond à un autre site.

en: Unfortunately, you have exceeded the number of available tries per day. Please, upload the plugin manually.
fr_FR: Désoler mais vous avez dépassé le nombre d'essai de la journée. Merci de télécharger l'extension manuellement.

en: Failed to open the zip archive. Please, upload the plugin manually
fr_FR: Erreur d'ouverture de l'archive zip. Merci de télécharger l'extension manuellement.

en: Your server does not support either ZipArchive or Phar. Please, upload the plugin manually
fr_FR: Votre server n'a pas le support du format des archives ZIP ou Phar. Merci de télécharger l'extension manuellement.

en: Failed to download the zip archive. Please, upload the plugin manually
fr_FR: Erreur de téléchargement de l'archive ZIP. Merci de télécharger l'extension manuellement.

en: Something went wrong. Try again later or upload the plugin manually. We are sorry for inconvienience.
fr_FR: Il est survenu une erreur. Essayer de nouveau ou bien télécharger l'extension manuellement.Nous sommes désolés pour le désagrément.

en: Please, enter Your license key
fr_FR: Merci de saisir votre clé de liecence

en: Gallery Settings
fr_FR: Paramètres de la galerie

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Go PRO
fr_FR: Choisir la version PRO

en: Notice:
fr_FR: Avertissement :

en: The plugin's settings have been changed. In order to save them please don't forget to click the 'Save Changes' button.
fr_FR: Les paramètres de l'extension ont été changés. Afin de pouvoir les enregistrer, merci de cliquer sur le bouton 'Enregistrer les modifications'.

en: If you would like to add a Single Gallery to your page or post, just copy and paste this shortcode into your post or page:
fr_FR: Si vous voulez ajouter la galerie dans une page ou un article, copier le code court suivant dans le contenu de votre page ou de votre article:

en: Please enable JavaScript to use the option to renew images.
fr_FR: Merci d'activer JavaScript pour utiliser l'option de mise à jour des images.

en: Update images for gallery
fr_FR: Mettre à jour les images pour la galerie

en: Update images
fr_FR: Mettre à jour les images

en: Updating images...
fr_FR: Mise à jour des images...

en: No image found
fr_FR: Pas d'image trouvée

en: All images are updated
fr_FR: Toutes les images ont été mises à jour

en: Error.
fr_FR: Erreur.

en: Image size for the album cover
fr_FR: Taille de la vignette de l'album

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Width (in px)
fr_FR: Largeur (en pixels)

en: Height (in px)
fr_FR: Hauteur (en pixels)

en: Gallery image size
fr_FR: Taille de l'image de la galerie

en: WordPress will create a new thumbnail with the specified dimensions when you upload a new photo.
fr_FR: WordPress créera une copie de la miniature avec les dimensions spécifiées quand vous envoyez une nouvelle photo.

en: Gallery image size in the lightbox
fr_FR: Taille de l'image de la galerie

en: Max width (in px)
fr_FR: Largeur maximum (en pixels)

en: Max height (in px)
fr_FR: Hauteur maximum (en pixels)

en: Display a full size image in the lightbox
fr_FR: Afficher une image en taille normale dans la boite

en: Crop position
fr_FR: Point de base

en: Horizontal
fr_FR: Horizontale

en: left
fr_FR: gauche

en: center
fr_FR: centré

en: right
fr_FR: droite

en: Vertical
fr_FR: Verticale

en: top
fr_FR: haut

en: bottom
fr_FR: bas

en: Lightbox background
fr_FR: Fond de la boite

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Background transparency (from 0 to 1)
fr_FR: Transparence du fond (de 0 à 1)

en: Select a background color
fr_FR: Choisir une couleur pour le fond

en: Background color
fr_FR: Couleur du fond

en: If you upgrade to Pro version all your settings and galleries will be saved.
fr_FR: Si vous passez à  la version Pro, tous ces paramètres seront enregistrés.

en: Unlock premium options by upgrading to a PRO version.
fr_FR: Déploquer les options premium en migrant vers la version PRO.

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Go
fr_FR: Allez

en: Images with border
fr_FR: Image avec bordure

en: Border width in px, just numbers
fr_FR: Taille de la bordure en pixel, juste le nombre

en: Select a border color
fr_FR: Choisir une couleur pour la bordure

en: Number of images in the row
fr_FR: Nombre d'images par ligne

en: Start slideshow
fr_FR: Démarer le diaporama

en: Slideshow interval
fr_FR: Interval de transition pour le diaporama

en: Use single lightbox for multiple galleries on one page
fr_FR: Utiliser un seul diaporama pour plusieures galeries sur une seule page

en: Attachment ID
fr_FR: ID du fichier

en: Image Name
fr_FR: Nom de l'image

en: Sorting order (the input field for sorting order in the Insert / Upload Media Gallery dialog)
fr_FR: Ordre de tri (le nombre dans la fenêtre d'insertion / téléchargement de la galerie)

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Sort images
fr_FR: Trier les images

en: ASC (ascending order from lowest to highest values - 1, 2, 3; a, b, c)
fr_FR: ASC (ordre ascendant de la plus petite à la plus grande valeur - 1, 2, 3; a, b, c)

en: DESC (descending order from highest to lowest values - 3, 2, 1; c, b, a)
fr_FR: DESC (ordre descendant de la plus grade à la plus petite - 3, 2, 1; c, b, a)

en: Display text above the image
fr_FR: Aficher le texte au dessus de l'image

en: Turn off the checkbox, if you want to display text just in a lightbox
fr_FR: Si vous voulez juste afficher du texte dans une boite, désactiver l'option

en: Display the Back link
fr_FR: Afficher le lien de retour

en: Display the Back link in the shortcode
fr_FR: Afficher le lien de retour dans le code court

en: The Back link text
fr_FR: Le text pour le lien de retour

en: The Back link URL
fr_FR: L'URL pour le lien de retour

en: Gallery page (Page with Gallery Template)
fr_FR: Page de la galerie (Page avec le modèle de galerie)

en: (Full URL to custom page)
fr_FR: (URL complète pour la page spécifique)

en: The Read More link text
fr_FR: Texte pour le lien "Read More"

en: Add gallery to the search
fr_FR: Ajouter les galeries à la recherche

en: Using
fr_FR: Utilisant

en: powered by
fr_FR: fournis par

en: Using Custom Search powered by
fr_FR: Utiliser les recherche personalisées fournies par

en: Activate Custom Search
fr_FR: Activer les recherche personalisées

en: Download Custom Search
fr_FR: Télécharger les recherches personalisées

en: The lightbox helper
fr_FR: L'aide de lightbox

en: Do not use
fr_FR: Ne pas utliser

en: Button helper
fr_FR: Bouton pour l'assistant

en: Thumbnail helper
fr_FR: Assistant de la galerie

en: Display Like buttons in the lightbox
fr_FR: Afficher les boutons des réseaux sociaux dans la boite

en: Slug for gallery item
fr_FR: Racine pour les pages des galeries

en: for any structure of permalinks except the default structure
fr_FR: pour toute forme de permaliens à l'exception de la forme par défaut

en: Title for lightbox button
fr_FR: Titre pour le bouton lightbox

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder

en: If you enjoy our plugin, please give it 5 stars on WordPress
fr_FR: Si notre extension vous satisfait, merci de la notée avec 5 étoiles dans Wordpress

en: Rate the plugin
fr_FR: Noter l'extension

en: If there is something wrong about it, please contact us
fr_FR: Si vous avez des questions, merci de nous contacter

en: Congratulations! The PRO version of the plugin is successfully download and activated.
fr_FR: Félicitations! La version PRO de cette extension a été téléchargée et activée avec succès.

en: Please, go to
fr_FR: Merci d'allez à

en: the setting page
fr_FR: la page des paramètres

en: You will be redirected automatically in 5 seconds.
fr_FR: Vous allez être redirigé automatiquement dans 5 secondes

en: You can download and activate
fr_FR: Vous pouvez la télécharger et l'activer

en: version of this plugin by entering Your license key.
fr_FR: version de cette extension en donnant votre clé de licence.

en: You can find your license key on your personal page Client area, by clicking on the link
fr_FR: Vous pouvez trouver votre clé de licence sur votre page personnelle dans la zone cliente en cliquant sur le lien

en: (your username is the email you specify when purchasing the product).
fr_FR: (votre nom d'utilisateur est l'adresse e-mail que vous avez donné lors de l'achat de l'extension).

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Support
fr_FR: Soutien

en: Download high resolution image
fr_FR: Télécharger l'image en haute résolution

en: Sorry, nothing found.
fr_FR: Désolé, rien n'a été trouvé

en: Image size not defined
fr_FR: Taille de l'image non définie

en: We can update only PNG, JPEG, GIF, WPMP or XBM filetype. For other, please, manually reload image.
fr_FR: Il n'est possible de mettre à jour que les images de type PNG, JPEG, GIF, WPMP or XBM. Pour les autres, merci de faire une mise à jour manuelle.

en: Image size changes not defined
fr_FR: La modification de la taille n'est pas définie

en: Invalid path
fr_FR: Chemin invalide

en: It’s time to upgrade your <strong>Gallery plugin</strong> to <strong>PRO</strong> version!
fr_FR: Il est peut-être temps de passer votre extension <strong>Gallery</strong> vers la version <strong>PRO</strong> !

en: Extend standard plugin functionality with new great options
fr_FR: Etend les fonctions standards avec de nouveaux paramètres.
