gallery - en to fr_FR translation catalogue (87 entries)

en: Gallery
fr_FR: Galerija

en: See images &raquo;
fr_FR: Pogledaj sliku &raquo;

en: The following files "gallery-template.php" and "gallery-single-template.php" were not found in the directory of your theme. Please copy them from the directory `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` to the directory of your theme for the correct work of the Gallery plugin
fr_FR: Sledeći fajlovi "gallery-template.php" i "gallery-single-template.php" nisu pronađeni u direktorijumu vaše teme. Molimo vas da ih kopirate iz direktorijuma `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` u direktorijum vaše teme za ispravan rad modula Galerija

en: Galleries
fr_FR: Galerije

en: Add a Gallery
fr_FR: Dodaj Galeriju

en: Add New Gallery
fr_FR: Dodaj novu Galeriju

en: Edit Gallery
fr_FR: Uredi Galeriju

en: New Gallery
fr_FR: Nova Galerija

en: View Gallery
fr_FR: Pregled Galerije

en: Find a Gallery
fr_FR: Pronađi Galeriju

en: No Gallery found
fr_FR: Nije pronađena Galerija

en: Upload File
fr_FR: Učitaj fajl

en: Gallery Shortcode
fr_FR: Kratak kod za Galeriju

en: The gallery temp directory (gallery-plugin/upload/files) is not available for record on your webserver. Please use the standard WP functionality to upload images (media library)
fr_FR: Privremeni direktorijum galerije (gallery-plugin/upload/files) nije dostupan za arhiviranje na vašem web serveru. Molimo vas da koristite standardne WP funkcije za učitavanje slika (biblioteka medija)

en: Choose an image for upload:
fr_FR: Izaberi sliku za učitavanje:

en: Please enable JavaScript to use the file uploader.
fr_FR: Molimo vas omogućite da JavaScript koristi program za učitavanje fajlova.

en: Allow the download link for all images in this gallery
fr_FR: Dozvoli link za preuzimanje za sve slike u ovoj galeriji

en: Please use the drag and drop function to change an order of the images displaying and do not forget to save the post.
fr_FR: Molimo vas da koristite funkciju prevlačenja da biste izmenili redosled prikazanih slika i ne zaboravite da sačuvate post.

en: Please make a choice
fr_FR: Molimo vas izaberite

en: Sort images by
fr_FR: Poređaj slike po

en: sort images
fr_FR: poređaj slike

en: on the plugin settings page (
fr_FR: na stranici za podešavanje modula (

en: Title
fr_FR: Naslov

en: (by click on image opens a link in a new window)
fr_FR: (klikom na sliku otvara se link u novom prozoru)

en: This setting is available in Pro version
fr_FR: Ovo podešavanje je dostupno u Pro verziji

en: Current window
fr_FR: Trenutni prozor

en: New window
fr_FR: Novi prozor

en: Delete
fr_FR: Obriši

en: You can add a Single Gallery to the page or post by inserting this shortcode into the content
fr_FR: Možete dodati Jedinstvenu galeriju na stranicu ili post ubacivanjem ovog kratkog koda u sadržaj.

en: If you want to display a short description containing a screenshot and the link to the Single Gallery Page
fr_FR: Ako želite da prikažete kratak opis koji sadrži snimak ekrana i link ka stranici sa Jedinstvenom galerijom.

en: Author
fr_FR: Autor

en: Photo
fr_FR: Foto

en: Publishing
fr_FR: Izdanje

en: Date
fr_FR: Datum

en: Settings are saved
fr_FR: Podešavanja su sačuvana

en: Gallery Settings
fr_FR: Podešavanja Galerije

en: Settings
fr_FR: Podešavanja

en: If you would like to add a Single Gallery to your page or post, just copy and paste this shortcode into your post or page:
fr_FR: Ako želite da dodate Jedinstvenu Galeriju na vašu stranicu ili post, samo kopirajte i prelepite ovaj kratki kod na vaš post ili stranicu:

en: Image size for the album cover
fr_FR: Veličina slike za naslovnu stranicu albuma

en: Image size
fr_FR: Veličina slike

en: Width (in px)
fr_FR: Širina (u pikselima)

en: Height (in px)
fr_FR: Visina (u pikselima)

en: Gallery image size
fr_FR: Veličina slika u galeriji

en: WordPress will create a new thumbnail with the specified dimensions when you upload a new photo.
fr_FR: WordPress će kreirati novi umanjeni prikaz sa navedenim dimenzijama kada učitate novu sliku.

en: Gallery image size in the lightbox
fr_FR: Veličina slika u galeriji u lightbox skriptu

en: Max width (in px)
fr_FR: Max širina (u pikselima)

en: Max height (in px)
fr_FR: Max visina (u pikselima)

en: Display a full size image in the lightbox
fr_FR: Prikaži sliku u punoj veličini u lightbox-u

en: Crop position
fr_FR: Pozicija za kropovanje

en: Horizontal
fr_FR: Horizontalno

en: left
fr_FR: levo

en: center
fr_FR: centar

en: right
fr_FR: desno

en: Vertical
fr_FR: Vertikalno

en: top
fr_FR: vrh

en: bottom
fr_FR: dno

en: Lightbox background
fr_FR: Lightbox pozadina

en: Default
fr_FR: Podrazumevano

en: Background transparency (from 0 to 1)
fr_FR: Pozadinska transparentnost (od 0 do 1)

en: Select a background color
fr_FR: Izaberi pozadinsku boju

en: Background color
fr_FR: Pozadinska boja

en: Images with border
fr_FR: Slike sa okvirima

en: Border width in px, just numbers
fr_FR: Širina okvira u pikselima, samo brojevi

en: Select a border color
fr_FR: Izaberite boju okvira

en: Number of images in the row
fr_FR: Broj slika u redu

en: Start slideshow
fr_FR: Započni projekciju slajdova

en: Slideshow interval
fr_FR: Interval projekcije slajdova

en: Attachment ID
fr_FR: ID priloga

en: Image Name
fr_FR: Ime slike

en: Sorting order (the input field for sorting order in the Insert / Upload Media Gallery dialog)
fr_FR: Raspoređivanje (polje za unos za sortiranje u dijalogu Insert / Upload Media Gallery)

en: Random
fr_FR: Nasumično

en: Sort images
fr_FR: Sortiraj slike

en: ASC (ascending order from lowest to highest values - 1, 2, 3; a, b, c)
fr_FR: ASC (rastući redosled od najnižih do najviših vrednosti - 1, 2, 3; a, b, c)

en: DESC (descending order from highest to lowest values - 3, 2, 1; c, b, a)
fr_FR: DESC (opadajući redosled od najviših do najnižih vrednosti  - 3, 2, 1; c, b, a)

en: Display text above the image
fr_FR: Prikaži tekst iznad slike

en: Display the Back link
fr_FR: Prikaži povratni link

en: Display the Back link in the shortcode
fr_FR: Prikaži povratni link u kratkom kodu

en: The Back link text
fr_FR: Tekst u povratnom linku

en: The Back link URL
fr_FR: URL povratnog linka

en: Gallery page (Page with Gallery Template)
fr_FR: Stranica galerije (Stranica sa šablonom galerije)

en: (Full URL to custom page)
fr_FR: (Puni URL ka korisničkoj stranici)

en: The Read More link text
fr_FR: Tekst u linku Pročitaj više

en: Save Changes
fr_FR: Sačuvaj izmene

en: Support
fr_FR: Podrška

en: Download high resolution image
fr_FR: Preuzmi sliku u visokoj rezoluciji

en: Sorry, nothing found.
fr_FR: Nažalost nije pronađeno

en: Image
fr_FR: Slika
